Standardy certyfikacji ekologicznego budownictwa

LEED

Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) to najbardziej rozpowszechniony na świecie system oceny budownictwa ekologicznego. Certyfikat LEED stanowi ramy dla projektowania zdrowych, wysokoefektywnych i oszczędnych budynków, oferując korzyści środowiskowe, społeczne i w zakresie ładu korporacyjnego (ESG). Certyfikat ten jest globalnie uznanym symbolem osiągnięć w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i wspierany jest przez całą branżę organizacji i profesjonalistów zaangażowanych w transformację rynku.

BREEAM

Od 1990 roku niezależne standardy BREEAM wspierają poprawę efektywności obiektów na każdym etapie ich życia – od projektowania, przez budowę i użytkowanie, aż po modernizację. Miliony budynków na całym świecie zarejestrowano w systemie BREEAM, który w sposób holistyczny pomaga osiągać cele w zakresie ESG, zdrowia oraz neutralności klimatycznej. BREEAM wspiera rozwiązania ograniczające emisję CO₂ do zera netto, poprawiające efektywność w całym cyklu życia budynku, zarządzające wpływem społecznym i zdrowotnym, wspierające cyrkularność, odporność na zmiany oraz bioróżnorodność, a także ułatwia raportowanie i przejrzystość danych.

DGNB

Niemiecka Rada Zrównoważonego Budownictwa (DGNB) przyjmuje kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju, oceniając budynki w oparciu o aspekty ekologiczne, ekonomiczne, społeczno-kulturowe i funkcjonalne. Koncentruje się na pełnym cyklu życia budynku, promując efektywne wykorzystanie zasobów, komfort użytkowników i długoterminową wartość, kładąc szczególny nacisk na kryteria oparte na rzeczywistej wydajności i mierzalnych rezultatach.

Verde

VERDE to narzędzie oceny służące certyfikacji zrównoważonego charakteru budynków. Opiera się na metodologii analizującej budynek pod kątem szeregu czynników środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. VERDE odpowiada za ocenę cyklu życia budynku (LCA) i jego wpływu na zrównoważony rozwój przy użyciu wskaźników zgodnych z ramami Level(s) oraz unijnym rozporządzeniem w sprawie taksonomii.


Wśród najważniejszych aspektów środowiskowych, w które wpisują się produkty LAUFEN, znajdują się m.in. elementy wspólnie oceniane w ramach standardów certyfikacyjnych:

Woda Efektywność zużycia wody i zarządzanie jej zasobami
Materiały Pozyskiwanie surowców, zawartość materiałów z recyklingu, ślad węglowy, zweryfikowane dane środowiskowe, skład materiałowy, gospodarowanie odpadami
Energia Ślad węglowy i zużycie energii
Jakość środowiska wewnętrznego Materiały o niskiej emisji lotnych związków
Innowacje Nowatorskie produkty i procesy

Dzięki wdrażaniu inteligentnych rozwiązań oszczędzających wodę i energię, produkty LAUFEN wspierają spełnianie wymagań certyfikacyjnych LEED, BREEAM i VERDE w zakresie efektywności wodnej. Nasze rozwiązania łazienkowe oferują kluczowe funkcje, które realnie wpływają na zrównoważony charakter inwestycji, zapewniając wydajność zasobową bez kompromisów w zakresie designu i komfortu.

Toalety z funkcją podwójnego spłukiwania Mechanizmy podwójnego spłukiwania umożliwiające oszczędność wody w różnych wariantach
Pisuary o niskim zużyciu wody Modele zużywające niewielką ilość wody, z szerokim zakresem opcji oszczędnościowych w zakresie zaworów i armatury
Rodzaje baterii Możliwość oszczędzania wody dzięki bateriom jednouchwytowym, elektronicznym i samozamykającym się, wyposażonym w perlator i ogranicznik przepływu
Ograniczniki przepływu wody Oszczędność energii dzięki ogranicznikom przepływu w bateriach termostatycznych
Ponowne wykorzystanie wody Integracja systemów w celu ponownego wykorzystania szarej wody i kompatybilność z wodą słoną