Wzornictwo i innowacje

SaphirKeramik®: nowy rewolucyjny materiał ceramiczny

Patricia Urquiola rozpoczęła współpracę z firmą Laufen przygotowując trzecią generację projektu SaphirKeramik® Prezentacja prototypów odbyła się podczas targów ISH 2017. Kolejna odsłona nastąpiła po wcześniejszym wprowadzeniu pierwszych modeli zaprojektowanych przez Ludovicę i Roberto Palomba oraz kolejnej odsłonie, której autorami byli Konstantin Grcic i Toan Nguyen. Nowa seria o hiszpańskich korzeniach została nazwana SONAR. Jest odważna i innowacyjna a jednocześnie subtelna i podkreślająca słynne cienkie linie materiału SaphirKeramik®.

SaphirKeramik® został wprowadzony na rynek w styczniu 2013 r.
Pełne formy stały się delikatniejsze, bardziej filigranowe, nie tracąc jednocześnie na twardości i odporności. Innowacyjna receptura SaphirKeramik® daje materiałowi wyjściowemu nieosiągalne do tej pory możliwości i swobodę w projektowaniu produktów o nietypowych kształtach.
Kolejne odsłony koncepcji wykonanych z materiału SaphirKeramik® pokazują jego wyjątkowość jako najbardziej higienicznego, wytrzymałego i nadającego się do recyklingu materiału. SaphirKeramik® cechuje się również większą wytrzymałością na zginanie, tym samym znacznie poszerzając zakres jego zastosowania. Laufen w pełni wykorzystuje potencjał twórczy jaki kryje w sobie ten nowatorski materiał.

Swoboda kształtowania
Wprowadzając materiał SaphirKeramik®, będący rezultatem pięciu lat intensywnych prac badawczo-rozwojowych, LAUFEN oferuje przełomową alternatywę dla tradycyjnych produktów ceramicznych i znacznie poszerza możliwości zarówno w projektowaniu jak i produkcji. Rewolucja we wzornictwie wyrobów ceramicznych to wykorzystanie trwałego i plastycznego materiału SaphirKeramik®, który pozwala na tworzenie ultracienkich, 4-5 mm ścianek oraz łuków o promieniu 2–3 mm, przy zachowaniu tradycyjnego procesu produkcji.

O produktach
Smukły profil pozwala zaoszczędzić przestrzeń, zapewnia lekkość pozwalając firmie LAUFEN na konstruowanie ceramiki o cieńszych kształtach i prostej formie, redukując tym samym wagę produktu w porównaniu z konwencjonalnymi wyrobami ceramicznymi. Do wielu zalet takiego zastosowania należą niższe koszty surowców czy zużycia energii przy produkcji i transporcie produktu. Nie ma wątpliwości co do tego, że materiał ten ma niezwykłe właściwości. Stają się one konieczne w społeczeństwie, które jest nastawione na zmniejszenie konsumpcji, uwielbia prostotę i poszukuje dynamiki zapewniającej zmysłową przyjemność.

W efekcie końcowym otrzymujemy produkty ceramiczne o cienkich, niemalże ostrych krawędziach: umywalki Living Square autorstwa Andreasa Dimitriardisa, proste geometryczne bryły umywalek w serii Kartell by Laufen zaprojektowanych przez Ludovicę i  Roberto Palomba, niesamowite wzory na ceramice serii VAL, za którą został nagrodzony Konstantin Gricic czy też cienką i prostą krawędź umywalek INO stworzonych przez Toana Noygena. Obecnie wszystkie modele wykonane z materiału SaphirKeramik® tworzą  37 unikatowych oraz wysoce innowacyjnych wzorów.

Ciąg dalszy rewolucji materiału SaphirKeramik®
W 2015 roku Laufen poszerzył zastosowanie zgłoszonego do opatentowania materiału wykorzystując potencjał projektowy ultra cienkich ścianek i linii nie tylko do tworzenia wyszukanych tekstur i wzorów, ale także przez rozwiązania pozwalające na produkcję większych modeli – obecnie największa umywalka  z materiału SaphirKeramik® posiada 120 cm. Laufen w tym czasie dostosował również  niezwykle wydajną metodę odlewania ciśnieniowego do produkcji większych serii modeli wyprodukowanych z tego nowatorskiego materiału, jak na przykład kolekcja Val. Najnowsza kolekcja Sonar stworzona przez Patricię Urquiolę wykorzystuje swój projektowy pomysł energii i dynamiki związanej z naturalnym zjawiskiem fal dźwiękowych, seria ta będzie dostępna pod koniec 2017 roku.