PETER WIRZ / VETICA

Design of the human touch: tak brzmi credo kuźni projektwania – Vetica. Międzynarodowy zespół skupiony wokół Petera Wirza postrzega siebie jako generatora pomysłów. Interdyscyplinarny i międzynarodowy zespół, skupiony wokół szwajcarskiego projektanta – Petera Wirza, tworzy produkty wyróżniające się zarówno kształtem, jak i funkcjonalnością. Sami nazywają siebie generatorem pomysłów, dla którego design jest częścią interdyscyplinarnego procesu.

Peter Wirz - z wykształcenia konstruktor maszyn, urodził się w 1960 roku w Brienz, w Szwajcarii. Zanim zajął się projektowanie form użytkowych, uprawiał z powodzeniem lekkoatletykę. (m.in. dwa razy brał udział w olimpiadach, w 1984 zdobył tytuł Mistrza Europy w biegach na średnie dystanse). Do 1997 roku, realizuje ze studiem Vetica, projekty dla klientów na skalę międzynarodową. Studio Vetica prowadzi projekty w sektorze wyposażenia medycznego, sportowego, w zakresie przedmiotów użytkowych, tworzy produkty lifestylowe, grafikę komputerową, a także projektuje wnętrza.

Od 2001 roku w Studio Vetica zaprojektowało kilka serii dla Laufen Bathrooms, odnoszących międzynarodowy sukces, jak seria Laufen Pro, czy najnowszy projekt toaletę myjącą Cleanet Riva, łącząc najwyższej jakości wzornictwo i starannie przemyślane rozwiązania.

Peter Wirz: „Powstaniu toalety Cleanet Riva przyświecała wizja maksymalnej prostoty, która jest priorytetem w naszych projektach. Konsumenci wybierają prostotę i rozwiązania skrywające elektronikę. Dlatego postanowiliśmy zaprojektować model Riva tak, by był elegancki i przypominał klasyczną miskę wc. Cała technologia i instalacje celowo zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mieściły się w bryle ceramiki i nie były widoczne na zewnątrz.”