Laufen wspiera ekologiczną inicjatywę „Design w przestrzeni publicznej. Woda” zorganizowaną przez Zamek Cieszyn

Na jednego mieszkańca Polski przypada trzykrotnie mniej wody niż na mieszkańców innych krajów UE. Jak wiec rozsądnie gospodarować kurczącymi się zasobami? To jedno z pytań zadawanych podczas tegorocznej edycji „Dizajnu w przestrzeni publicznej. Woda”. Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie, na którym gościł dr inż. Michal Kravcík, działacz na rzecz środowiska, założyciel słowackiej organizacji pozarządowej „ludzie i woda”, autor m.in. książki „New Water Paradigm – Water for the Recovery of Climate”. Jego zdaniem Słowację czeka katastrofa spowodowana suszami już za kilka lat. Sytuacja nie wygląda lepiej w innych częściach Europy. – To nie jest trend, moda ekologów, to jest walka o życie. Kropla wody to niby nic, ale to klucz do wszystkiego – usłyszeli uczestnicy spotkania.

Więcej przedsięwzięć m.in. poświęconych bardziej odpowiedzialnemu zarządzaniu wodnymi zasobami, odzyskiwaniu wody pitnej z powietrza, oczyszczaniu jej z metali ciężkich dzięki użyciu specjalnego hydrożelu z algami można zobaczyć na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Woda”, którą można oglądać w Zamku Cieszyn do 1 września. Wystawa pokazuje też projekty dotyczące rzek i innych zbiorników wodnych w miastach – korzystania z tego potencjału dla lepszej jakości życia mieszkańców. 

Tej edycji „Dizajnu w przestrzeni publicznej. Woda” towarzyszy wystawa ekologiczna partnera wydarzenia – marka Laufen – dla której ochrona środowiska naturalnego jest bardzo istotną kwestią, zarówno w obszarze edukacyjnym i uświadamiającym, jak i przy konstrukcji nowych produktów ekologicznych i poprzez oszczędne procesy produkcyjne. Świetnym przykładem jest ceramika nowej generacji czyli Saphikeramik, która zużywa mniej surowców i jest lżejsza, co przekłada się na niższe koszty produkcji i logistyki, a środowisko naturalne i przyroda nie jest eksploatowane w tak dużym stopniu.

Z kolei przed siedzibą Zamku pojawił się nowy element. To instalacja wodna, rodzaj fontanny napędzanej siłą ludzkich mięśni. Stworzył ją Józef Gałązka, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiujący rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zwycięzca 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. – Woda jest cichą bohaterką naszej codzienności, jak nikt inny zasługuje na pomnik – podkreśla autor. W jego pracy nie znajdziemy jednak marmurów ani granitów. Choć formą nawiązuje starożytnego obelisku, jest to czasowa konstrukcja ze stali, pokazująca, że woda jest częściej traktowana jako narzędzie niż jako skarb. Instalacja jest też źródłem radości, wnosząc element zabawy i ochłody w gorące dni.

Dizajn w przestrzeni publicznej. Woda 12.06-1.09.2019 Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa, Kuratorka wystawy: Katarzyna DordaProjekt graficzny: Ewa Stańczak Aranżacja wystawy: Studio Item - Joanna Pastusińska & Karolina Nowak