GLOBALNA SIEĆ Z LOKALNYMI USŁUGAMI 

Siedziba firmy LAUFEN znajduje się w miejscowości Laufen w pobliżu Bazylei w Szwajcarii. Cztery zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Austrii i Czechach. Zanurzone w tradycji, a jednak bardzo nowoczesne fabryki produkują ponad 3 miliony produktów sanitarnych rocznie, rozprowadzanych poprzez globalną sieć punktów sprzedażowych i partnerów handlowych.

Od 1999 r. LAUFEN jest jednym z największych na świecie producentów wyrobów łazienkowych i należy do hiszpańskiej grupy Roca, która zatrudnia ponad 20 000 pracowników w 135 krajach i wytwarza 38 milionów produktów ceramicznych rocznie. Similor Group AG, jedna z wiodących firm produkujących armaturę łazienkową o tradycjach sięgających ponad 150 lat należy do grupy od 2007 r.


 

OD LOKALNEJ FIRMY DO "GLOBALNEGO GRACZA"

Kiedy firma LAUFEN powstała w Szwajcarii w 1892 r., warunki sanitarne znacznie odbiegały od dzisiejszych standardów i poziomu wygody - standardów, które współtworzył i wytyczał LAUFEN,  w ówczesnym czasie jedyny producent porcelany sanitarnej w Europie.

Historia niektórych zakładów produkcyjnych firmy sięga jeszcze dalej w przeszłość. Około roku 1878 pionierem zmechanizowanej produkcji ceramiki sanitarnej była fabryka należąca do monarchii Austro-Węgier. Nie tylko tradycja, ale także stabilna sytuacja europejskich zakładów produkcyjnych na krajowych rynkach w Szwajcarii, Austrii i Czechach stały się bezpieczną podstawą jakości firmy LAUFEN. Zarówno wówczas, jak i obecnie celem firmy LAUFEN było zostanie liderem w dziedzinie technologii, usług i wzornictwa. Już w latach 80. XX w. firma LAUFEN wynalazła najbardziej wydajną technologię produkcji wyrobów sanitarnych - odlewanie ciśnieniowe. Stanowiła ona przełom i zapewniła trwały wkład spółki w rozwój produkcji przemysłowej w całej branży sanitarnej. Równie ważny dla firmy LAUFEN jest ciągły rozwój w dziedzinie projektowania: podwieszane miski oraz umywalki wolnostojące wyznaczyły nowe kierunki estetyczne.


GŁÓWNE FAKTY Z HISTORII LAUFEN  

2013

Wraz z opracowaniem technologii SaphirKeramik LAUFEN wprowadza przełomową innowację na skalę światową i po raz kolejny wyznacza trendy we wzornictwie łazienki.  Wykorzystanie materiału SaphirKeramik pozwala na tworzenie ultracienkich, lecz jednocześnie twardych i wytrzymałych ścianek oraz łuków o promieniu 1–2 mm, podczas gdy dotychczas dostępna technologia umożliwiała uzyskanie minimalnej wartości wynoszącej 7–8 mm.  Technologia SaphirKeramik stała się częścią owocej współpracy pomiędzy firmą Kartell i LAUFEN, znajdując odzwierciedlenie we wspólnie utworzonej kolekcji „Kartell by Laufen”.

2012

LAUFEN świętuje 120 lat szwajcarskiej kultury łazienkowej imponującą wystawą na targach wnętrzarskich Fuorisalone w Mediolanie.

2010 LAUFEN rozwija się z producenta wyrobów sanitarnych do „wytwórcy kompleksowego wyposażenia łazienki”: dzisiejsze portfolio spółki oferuje rozwiązania dla całej łazienki, od ceramiki poprzez meble, wanny i brodziki, aż po akcesoria i armaturę.
2009 Otwarcie budynku LAUFEN Forum. To więcej niż salon wystawowy, to serce firmy znajdujące się w jej siedzibie w Laufen w Szwajcarii. Obiekt ten zaprojektowany i zbudowany w niekonwencjonalnym stylu stanowi zintegrowaną, odlaną w betonie bryłę, z łazienką jako motywem przewodnim.  Obiekt otrzymał kilkanaście nagród wzorniczych w ostatnich latach. Oprócz ekspozycji najnowszych produktów gości przyciąga także szereg wystaw czasowych i wydarzeń związanych tematycznie z architekturą, urzeczywistniając wartości marki LAUFEN.
2007 Firma wykupiła najstarszego producenta armatury sanitarnej w Szwajcarii, spółkę Similor (założoną przez Charlesa Kuglera w 1854 r.), a już dwa lata później ruszyła w miejscowości Laufen nowoczesna fabryka armatury marki LAUFEN.
2002

LAUFEN przeznacza duże nakłady na rozwój możliwości produkcyjnych zakładów położonych w Europie Środkowej oraz na rozwój produktów cieszących się wysoką renomą na świecie. Szereg innowacji w dziedzinie wzornictwa potwierdza sukces strategii opartej na intensywnym łączeniu prac projektowych i rozwojowych. Jednym z wielu przykładów jest pierwsza umywalka podłogowa zaprojektowana i wprowadzona na rynek przez Stefano Giovannoniego (ILBAGNOALESSI One) w 2002 r.

1999

LAUFEN przyłącza się do grupy ROCA (wówczas drugiego pod względem wielkości na świecie producenta wyrobów sanitarnych).

1991 W latach 90. XX w. LAUFEN wciąż poszerza swoją zdolność produkcyjną poprzez nabycie dwóch fabryk w Czechach. Obecnie pięć zakładów produkcyjnych ma ugruntowaną pozycję w Europie Środkowej.
1990 LAUFEN skupia się na designie: Porsche Design to pierwszy globalny partner współpracujący z firmą.
1980 LAUFEN opracowuje rewolucyjną metodę odlewania ciśnieniowego; technologia ta wyznacza nowe standardy w branży dzięki znacznemu ograniczeniu czasu produkcji. LAUFEN zwiększa wydajność, zdolność produkcyjną i asortyment produktów.
1967 Dwa tradycyjne zakłady produkcyjne w Wilhelmsburgu i Gmunden w Austrii dołączają do grupy.
1963 Xaver Jermann, pracownik LAUFEN, wynalazcą pierwszej podwieszanej miski wc.
1959 Fritz Lischka tworzy słynny wzór umywalki nazwany „Ultra”.
1952 LAUFEN poszerza swoją ofertę i rozpoczyna działalność zagraniczną, kupując pierwszą fabrykę w Brazylii.
1950 LAUFEN tworzy pierwszą miskę wc ze zintegrowanym systemem wentylacji.
1925 LAUFEN debiutuje w branży wyrobów sanitarnych i staje się pierwszym i jedynym producentem ceramiki łazienkowej w Szwajcarii.
1895 Szczegół słynnej toalety „Nautilus”.
1892

Założenie fabryki ceramiki LAUFEN i rozpoczęcie produkcji płytek ceramicznych oraz cegieł.